پته درمانی

صفحه اصلی / وبلاگ / پته درمانی

پته درمانی

 

 

 

پته درمانی

 

به گفته برخی روانشناسان و پزشکان دوختن و علی الخصوص دوخت های رنگی و با ارزشی همچون پته دوزی از چندین لحاظ برای بانوان مفید است :

 

?۱. دوختن برای مغز مفید است?

 

دوختن صرفا یک کار ساده و مکانیکی نیست و کسی طی چند ثانیه دوخت را یاد نمی گیرد. این هنر نیاز به رعایت ترکیب رنگ، چابکی ذهنی و دوخت درست دارد. بعد از اتمام دوخت، فرد احساس رضایت بالایی از کار خود پیدا می کند.

همین کار به ظاهر ساده، روشی برای درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی افراد است.این نوع درمان برای همه ی افراد در هر رده ی سنی که دچار مشکلاتی رفتاری یا استرس و معلولیت و غیره هستند توصیه می شود.

 

?۲. استفاده از دو نیمکره مغز هنگام دوخت?

 

عمل به ظاهر ساده ی تکان دادن سوزن و عبور دادن نخ از پارچه،تاثیر زیادی در هماهنگی مغزی دارد.

اگر شروع به بافت و دوخت های سخت تر کنید، توانایی و هماهنگی مغز و دو نیمکره آن بالا می رود.

زمانی که ما تنها هستیم، از سکوت برای میدان دادن به افکار منفی استفاده می کنیم. اما زمانی که مشغول دوختن هستید ،حتی اگر در سکوت نیز باشید از این احساسات منفی به دور خواهید ماند شاید کمی عجیب به نظر بیاید، اما بافتن ودوختن یک فعالیت درمانی برای همه افراد در هر سن است.

به عقیده ی متخصصان حتی بچه هایی که دچار مشکلات روحی روانی هستند، با تمرکز کردن روی این فعالیت بهبود زیادی پیدا می کنند.توصیه می کنم ، به فرزندانتان نیز این کار را یاد بدهید.

 

?۳. دوخت استرس را کاهش می دهد?

 

همین کار به ظاهر روزمره و مکانیکی، تاثیر شگرفی در کاهش دل نگرانی ها و استرس افراد دارد. دوختن باعث ایجاد آرامش روح و روان می شود. این فعالیت ساده ی دستی توجه و تمرکز زیادی می طلبد و باعث می شود ذهن فرد رو به نگرانی ها و استرس و اضطراب بسته بماند.

?۴. بهبود خلق و خوی?

 

برخی از خانم ها عادت دارند که دور هم جمع شوند و با هم میدوزند. دوخت در کنار افراد دیگر، یک کار اجتماعی است و باعث ایجاد روابط دوستانه ی بهتر و جدیدتری می شود. بنابراین بخصوص به خانم های خانه دار و سالمند توصیه می شود که برای بهبود خلق و خوی و رفع تنهایی تان، حتما به دوختن در کنار همسایه ها و آشنایان اقدام کنید.

زمانی که ما تنها هستیم، از سکوت برای میدان دادن به افکار استفاده می کنیم. در این صورت امکان اینکه افکار منفی نیز به سراغمان بیاید بیشتر است.اما زمانی که مشغول دوختن هستید ،حتی اگر در  سکوت نیز باشید از این احساسات منفی به دور خواهید ماند.

 

?۵.بهبود توانمندی دست ها ?

 

دوختن یک کار یدی است که علاوه بر مغز و چشم ها، دست ها را نیز به صورت منظم درگیر می کند. این کار باعث افزایش قدرت دست ها نیز می شود.

 

?۶. افزایش اعتماد به نفس?

 

دوختن صرفا برای وقت گذرانی نیست. با این کار، شما پته ای تولید می کنید که شامل رومیزی، تابلو ، مانتو ، سجاده ،روتختی و غیره است.

بعد از اتمام کار و دیدن حاصل آن حس خوبی به هر فردی دست می دهد. در واقع دیدن دست رنج، نوعی موفقیت است و لمس این موفقیت باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

در مورد نویسنده : پته کرمان
پته سرای خاتون با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه تهیه، توزیع و تولید پته و مواد خام پته به صورت کلی و جزیی، امروزه توانایی تولید انواع شال پته (عریض) ، انواع نخ سنتی ، فانتزی و گیاهی را داشته و با دارا بودن بیش از ۸۰۰ طرح پته توانسته ایم این هنر اختصاصی استان کرمان را گسترش داده و مفتخریم که توانسته ایم برای حدود ۳۰۰ نفراز بانوان سرپرست خانوار استان کرمان به صورت مستقیم و جمعا ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی کنیم .

ارسال نظر

یک × پنج =